MacBook Air z czipem M1 czy M2? W który model warto zainwestować?

MacBooki Air z procesorami M1 zostały zaprezentowane przez Apple jesienią 2020 roku. Autorskie CPU, odświeżony design oraz względnie niska cena sprawiły, że laptop ten z miejsca stał się prawdziwym hitem. Od premiery komputera minęły już jednak dwa lata, a w tym roku firma z Cupertino wydała odświeżony model urządzenia, którego serce stanowi nowy czip M2. Nasuwa się więc logiczne pytanie, czy wciąż warto zakupić starszy model? Jakie są różnice, a jakie podobieństwa? W tym artykule pomożemy Ci podjąć właściwą decyzję dotyczącą zakupu laptopa.

M1 – czyli starszy brat M2

Omawiając różnice, pomiędzy modelami z 2020 i 2022 roku, najważniejsze są dwa punkty – procesor i cena.

Starszy z modeli został zaopatrzony w przełomowy, pierwszy autorski czip stworzony przez Apple dla notebooków i komputerów. Dwa lata później pojawiła się jego nowa wersja (nazwana M2), która stanowi serce odświeżonego modelu Air. Główne czynniki wyróżniające nowszy model to:

  • 18% szybsze CPU (warto podkreślić, że zarówno M1, jak i M2 mają po 8 rdzeni CPU),
  • nawet 35% szybsze GPU (jednak tylko w wypadku, kiedy zdecydujemy się na wariant z 10 rdzeniami GPU. Model z 2020 roku ma 7 rdzeni),
  • nowszy model ma również silnik dekodowania i kodowania wideo oraz formatu ProRes.

Co w praktyce oznaczają te cyferki dla użytkownika? Kompletnie nic. Przeciętna osoba nie zauważy różnic pomiędzy wydajnością starszego i nowszego urządzenia. Jeżeli nie pracujesz jako programista, grafik komputerowy lub montażysta wideo, to nie ma sensu dopłacać do modelu M2 – zwłaszcza, że różnice cenowe są całkiem spore. W pracy biurowej, firmie czy na uczelni świetnie nadadzą się oba modele.

Jeśli chodzi o ceny, to w przypadku modeli M1 na stronie producenta zaczynają się one od 5799 zł (w internecie na spokojnie jesteście w stanie znaleźć je w cenie lekko przekraczającej 5000 zł). Ceny w przypadku nowego modelu startują od poziomu 6999 zł (ponad tysiąc złotych różnicy). Warto podkreślić, że obydwa urządzenia wyposażone są w 8 GB pamięci operacyjnej oraz dysk SSD o pojemności 256 GB. Chcąc zakupić model M2 z dziesięcioma rdzeniami GPU należy liczyć się z wydatkiem prawie 9 tys. złotych.

Pamięć, wygląd i porty

Laptopy Apple MacBook Air 13 2020 M1 w wersji podstawowej zostały wyposażone w 8 GB pamięci RAM i 256 GB pojemności na dysku SSD

Laptopy Apple MacBook Air 13 2020 M1 w wersji podstawowej zostały wyposażone w 8 GB pamięci RAM i 256 GB pojemności na dysku SSD (dokładnie tak samo, jak jego drożsi bracia). Zarówno pamięci operacyjnej, jak i przestrzeni dyskowej możemy mieć w laptopie więcej – musimy tylko wybrać odpowiedni dla nas model. Dla obu czipów maksymalna pojemność dysku SSD wynosi aż 2 terabajty. Różnice pojawiają się przy pamięci RAM – starszy model może mieć jej maksymalnie 16 GB, nowszy zaś 24 GB. Ale znowu – dla przeciętnego użytkownika 16 GB pamięci operacyjnej w zupełności wystarczy na jeszcze ładnych pare lat.

Wygląd MacBooków Air uległ na przełomie tych dwóch lat kilku kosmetycznym zmianom. W nowszym modelu z 2022 roku górna ramka urządzenia uległa zwężeniu, a na jej środku pojawił się notch. Ekran delikatnie się zwiększył (z 13,3 cala w dla M1 do 13,6 dla M2) i zaokrąglił, a masa konstrukcji nieznacznie spadła.

Jeżeli chodzi o porty, to w obu modelach mamy po dwa wejścia Thunderbolt oraz gniazdo słuchawkowe 3,5 mm. Wersja z chipem M2 zawiera ponadto port MagSafe 3 do ładowania urządzenia (urządzenia z M1 ładuje się przez porty Thunderbolt).

O rzeczach przydatnych w pracy – bateria i wideokonferencje

Czasy pandemii zmusiły wielu z nas do przejścia w tryb pracy zdalnej. Przydaje się w niej w szczególności sprzęt o dużym czasie działania na jednym ładowaniu. I tu laptopy firmy Apple nie mają sobie równych na rynku. Oba MacBooki oferują (według producenta) aż 18 godzin oglądania wideo na jednym ładowaniu. W przypadku pracy biurowej liczba ta spadnie do około 12 godzin, co i tak jest rewelacyjnym wynikiem.

Obecnie coraz częściej bierzemy także udział w rozmowach i spotkaniach online, do czego potrzebujemy dobrej jakości kamerki i mikrofonu. I tu pojawia się spora różnica pomiędzy modelami z chipem M1, a modelami z chipem M2. Te pierwsze mają kamerki o rozdzielczość 720p, natomiast drugie – 1080p. Oba laptopy są natomiast wyposażone w zestaw trzech mikrofonów z technologią kierunkowego kształtowania wiązki akustycznej, dzięki którym będziecie dobrze słyszalni przez swoich rozmówców.

Podsumowanie

Wydajne podzespoły, świetne ekrany, rewelacyjne baterie i intuicyjny system operacyjny czynią z MacBooków Air jedne z najlepszych komputerów do pracy biurowej. Największa różnica, występująca pomiędzy tymi dwoma komputerami, to cena – dla przeciętnej osoby chip M2 jest po prostu mało opłacalny. Jednak bez względu na to, co wybierzecie zarówno MacBook Air M1, jak i MacBook Air M2 będą sprawdzały się świetnie jeszcze przez wiele lat.