Microsoft Surface Go 3 – kompaktowy tablet z systemem Windows 11

Czy procesor Core i3 w Microsoft Surface Go 3 wystarczy do dzisiejszych zadań? Zespół programistów Microsoftu był prawdopodobnie tak zajęty budową Surface Pro 8 i Surface Studio, że nie było wystarczająco dużo czasu dla kompaktowego Surface Go 3 i tablet skończył się tylko dostając niewielką aktualizację do świeższego Core i3 wraz z systemem Windows 11. Postanowiliśmy sprawdzić, jak ten tandem sprawdza się w praktyce.

Konstrukcja i cechy, wyposażenie, urządzenia wejściowe

Laptopy Microsoft Surface Go 3 i ich obudowa trzeciej generacji pozostała niezmieniona i nadal jest przyjemnie dobra jakościowo. Magnezowa konstrukcja jest nadal solidna, a markowe pokrowce pozwalają na eksperymentowanie z kolorami. Do naszej recenzji wybraliśmy czerwoną pokrywę klawiatury pokrytą alcantarą, w cenie €129. Klawisze są dość małe ze względu na wielkość urządzenia, ale ogólnie rzecz biorąc nadal wygodnie pracuje się z klawiaturą, jest ona również podświetlana.

Oprócz portu USB Type-C z obsługą ładowania, Microsoft nadal wyposaża tablet w autorskie złącze Surface Connector. Jeśli chodzi o jakość kamer internetowych, Surface Go 3 nadal ma poważną przewagę nad większością laptopów, dzięki dwóm kamerom 5 MP i 8 MP. To powiedziawszy, tablet posiada również kamerę IR, która jest niezbędna do odblokowania twarzy przez Windows Hello. Tablet dostępny jest również w konfiguracji LTE.

Wyświetlacz Microsoft Surface Go 3

Microsoft zachował wyświetlacz z poprzedniego modelu (NV105WAM-N31), który ma rozdzielczość 1920 x 1280 pikseli i wykonany jest w formacie 3:2. Przy przekątnej 10,5 cala obraz jest bardzo wyraźny i piękny, a subiektywne wrażenie jakości jest doskonałe. Wyciek podświetlenia jest ograniczony do minimum.

Parametry ekranu nie uległy zmianie w stosunku do poprzedniej próbki. Jasność wynosi nieco ponad 400 cd/m² i jest wystarczająca do normalnej czytelności w większości sytuacji.

Wydajność, ogrzewanie, zużycie energii

Zamiast Core m3-8100Y w nowym modelu znalazł się procesor Core i3-10100Y. To wciąż dwurdzeniowiec z czterema wątkami i pasywnym chłodzeniem, ale jego wydajność jest solidna. Niestety, ogólny poziom wydajności nie jest wysoki – nawet Apple iPad Air jest bardziej wydajny. Co więcej, nie ma w zasadzie żadnej różnicy w stosunku do poprzedniego Surface Go 2 z procesorem m3-8100Y.