Lenovo ThinkBook

Lenovo to producent który już od wielu lat przykłada wielką wagę do laptopów o typowo biznesowym przeznaczeniu. Lenovo ThinkBook to kolejna tego typu seria urządzeń po ThinkPadach. Wyróżniają się kompaktowymi wymiarami oraz nowoczesnym designem. Jakie mają zalety, a jakie wady i czy warto rozważać je jako sprzęt typowo do pracy? Sprawdźmy!

Podstawowe informacje

Chiński producent oferuje dwie podstawowe serie swoich przenośnych komputerów. Wspominana już ThinkPad przeznaczona jest dla klienta typowo biznesowego, natomiast IdeaPad nastawiona jest bardziej na multimedia. Obecna na rynku od 2019 roku linia ThinkBook zatem ma w założeniach wypełnić lukę między nimi, łącząc funkcjonalność z wydajnością.

Lenovo to producent który już od wielu lat przykłada wielką wagę do laptopów o typowo biznesowym przeznaczeniu

Oczywiście, występuje kilka odmian laptopów, różnią się od siebie przede wszystkim przekątną matrycy. Do wyboru mamy zatem warianty 13,14, 15, 16 i 17 calowe. Tym co odróżnia ThinkBooki od ThinkPadów jest z pewnością cena. Ta jest znacznie korzystniejsza w przypadku tych pierwszych. Oczywiście należy się liczyć z tym, że będą przez to odrobinę mniej solidne pod względem wykonania niż „starsi kuzyni”, ale nie oznacza to, że będą przez to słabsze od konkurencji.

Dane techniczne

Specyfikacja to jeden z najmocniejszych punktów omawianej gamy modelowej. Wszystkie dostępne w sprzedaży urządzenia wyposażone są w procesory Intela i7 11-12 generacji lub 6-8 rdzeniowe AMD. W zależności od wybranego modelu, na pokładzie znajdziemy albo tylko zintegrowaną, albo zintegrowaną oraz dedykowaną kartę graficzną. Całość uzupełnia wbudowana pamięć RAM DDR4 lub LDDR5, którą można dobierać w różnych wariantach – od 8 do 32 GB.

Rzecz jasna, niezależnie od wybranego laptopa, wyposażony on będzie w dysk SSD, bez którego w dzisiejszych czasach ani rusz. Sporą zaletą jest duża ilość portów. Każdy model wyposażony jest w cały zestaw wejść USB-C, USB 3.0, HDMI 1.4 oraz rzecz jasna słuchawkowe/mikrofonowe, a także LAN.

Wygląd i obudowa

Jak już wspominałem, seria ThinkBook wyróżnia się ciekawym designem. Ma to swoje odzwierciedlenie przede wszystkim w nowoczesnej, smukłej sylwetce. Urządzenia są bardzo cienkie i kompaktowe, co nadaje im nieco eleganckiego sznytu. Do plusów należy również doliczyć aluminiową klapę matrycy w którą są wyposażone. Dzięki temu, oprócz tego, że wyglądają jak produkty z górnej półki cenowej, to jeszcze trzymając je w ręku odnosimy wrażenie, że sprzęt jest wykonany naprawdę solidnie. Całość uzupełnia niska waga – wszystkie odmiany należą pod tym względem do najlżejszych w swojej klasie. Niestety – wspomniana już aluminiowa pokrywa matrycy chętnie przyjmuje odciski palców, co nieco zaburza estetyczny image.

Mówiąc o wyświetlaczach, warto wspomnieć przede wszystkim o szerokim zakresie dostępnych odmian. W zasadzie każdy znajdzie tutaj rozmiar odpowiedni dla siebie – zakres obejmuje przekątne od 13 do 17  cali.

Warto zaznaczyć, że na rynku dostępne są również odmiany z dwoma wyświetlaczami.

  • ThinkBook Plus Gen 3 ma na wyposażeniu standardowy ekran o przekątnej 17,3″ oraz drugi – 8 calowy – umieszczony obok klawiatury. Ten mniejszy pozwala na bardzo sprawną synchronizację ze smartfonem, a także obsługuje wiele przydatnych aplikacji. Dzięki temu urządzenie staje się jeszcze bardziej funkcjonalne.
  • ThinkBook Plus Gen 2 z kolei posiada jeden standardowy wyświetlacz LCD 13,3″ i oprócz niego – 12 calowy – dla odmiany znajdujący się na zewnętrznej stronie matrycy.

ThinkBook – czy warto?

Patrząc na opis linii modelowej z pewnością odbiorcę może najść podstawowe pytanie. Skoro na rynku mamy IdeaPady przeznaczone do bardziej indywidualnego odbiorcy oraz ThinkPady do biznesowego to czy ThinkBooki mają w ogóle rację bytu i nie gryzą się nieco z pozostałymi produktami? Cóż, rynek nie znosi próżni, a potencjalni klienci są bardzo różni. Nie każdy potrzebuje urządzenia przeznaczonego stricte do pracy lub do multimediów. Są tacy, którzy czasem potrzebują na swoim komputerze popracować, ale bez przesady – na rozrywkę też najdzie się czas. Wydaje się, więc, że ThinkBooki to właśnie odezwa Lenovo do takich użytkowników.