Laptopy Lenovo ThinkBook 15p G2 ITH

Jakiś czas temu na polskim rynku komputerowym zagościły laptopy Lenovo ThinkBook 15p G2 ITH (z którego ofertą zapoznasz się tutaj: itnes.pl). Sprzęt ten nie tylko został przez wielu komentatorów okrzyknięty jako rozwiązanie dla biznesu (bo tak właśnie jest), ale też stał się wręcz ikonicznym rozwiązaniem. Co zdecydowało o popularności tej serii produktów? Czy zdecydowały o tym wyłącznie wykorzystane do ich produkcji komponenty?

Warto zacząć od różnic!

Laptopy Lenovo ThinkBook 15p G2 ITH to sprzęt, który mimo wspólnej nazwy, znacząco się od siebie różni. Co ciekawe, owe różnice tylko na pozór wydają się kosmetyczne. Użytkownik może bowiem wybierać między laptopami, które – zależnie od wariantu – zostały wyposażone w procesor Intel Core i7 lub Intel Core i5. Warto dodać, że w obydwu przypadkach mowa o procesorach 11 generacji, a więc o układach dość nowych. Na tym jednak nie koniec różnic. Urządzenia te zostały bowiem wyposażone w nieco inne karty graficzne. Sprzęt wyposażony w procesor i7 może zostać wzbogacony o NVIDIA GeForce RTX 3050 lub NVIDIA GeForce GTX 1650. Ten sam charakter zmian dotyczy „siostrzanego” komputera z i5.

Laptopy Lenovo ThinkBook 15p G2 ITH to sprzęt, który mimo wspólnej nazwy, znacząco się od siebie różni

Detale i ich wartość

Dlaczego różnice pomiędzy obydwoma tymi układami są tak istotne? Istota odpowiedzi na to pytanie tkwi w szczegółach, a konkretnie w nazwie. Pod oznaczeniem RTX kryje się zupełnie nowy standard kart graficznych, w których grafika przestrzenna jest definiowana w zupełnie nowy sposób. Z kolei popularne GTX-y to karty o mniejszych parametrach wydajnościowych. Jak łatwo się domyśleć, karty z RTX-em będą preferowane przez tych użytkowników, którzy w szczególny sposób upodobali sobie zaawansowaną grafikę przestrzenną, renderowanie w 3D i wiele innych, podobnych funkcji. Pozostałe karty – choć pod względem wydajności świetne – znacząco ustępują im pod tym kątem pola.

Słów kilka o wyświetlaczu

Niezależnie od wybranego wariantu komputera, użytkownik otrzymuje dostęp do podstawowej wersji ekranu o przekątnej 15,6 cala. Ekran ten potrafi wygenerować obraz o jasności 300 nitów i rozdzielczości wynoszącej 1920 x 1080 pikseli. Nietrudno zatem się domyślić, że jest to rozdzielczość tożsama dla standardu FullHD. Wracając jednak do tematu, „koniem roboczym” jest tu matryca IPS, która idealnie sprawdza się w trakcie oglądania multimediów i pracy przed komputerem. Dzięki antyrefleksyjnej powłoce ekran ten nie będzie przeszkadzał użytkownikowi i to niezależnie od tego, czy znajduje się on w silnie naświetlonym biurze, czy też w letnim parku, wśród słonecznych refleksów.

Pamięć operacyjna i użytkowa

Pamięć w laptopach Lenovo ThinkBook 15p G2 ITH również jest pojęciem stałym i nie zmienia się w zależności od wybranej konfiguracji sprzętu. Nadal ma się tu do czynienia z 16 GB pamięci RAM, która oparta jest na kościach DDR4 (3200 MHz). Wsparciem dla niej jest pamięć użytkowa, która zamknięta została w pojedynczym dysku SSD o pojemności 512 GB i formacie M.2 (PCIe). Na marginesie warto dodać, że tak duża przestrzeń pamięci jest wystarczająca, by móc na niej pomieścić wszystkie niezbędne pliki multimedialne, dokumenty firmowe i wiele innych, istotnych materiałów.

Bogaty zestaw interfejsów

Zestaw gniazd to kolejna cecha tych komputerów, która pozostaje stała mimo zmieniającej się konfiguracji sprzętowej (więcej). Laptopy Lenovo ThinkBook 15p G2 ITH wyposażone zostały w pojedyncze złącze Thunderbolt 4, pojedyncze USB 3.2 i pojedyncze USB 3.2 Gen.2. Dodatkowo laptopy posiadają system komunikacji Bluetooth w standardzie 5.2 i WIFI, które pracuje we wszystkich najważniejszych standardach transmisji danych bezprzewodowych. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o wbudowanym czytniku kart SD, które doskonale nadają się do szybkiego rozszerzenia ilości dostępnej pamięci. W skład laptopów wchodzą również dwa głośniki, z których każdy ma 2W mocy.

Podsumowując, tak zaprojektowane i wykonane laptopy muszą mieć przed sobą przyszłość. Maksimum dopracowania, jakość, komfort i niezawodność to w końcu najważniejsze cechy tego producenta. Tak czy inaczej, decyzja o wyborze właściwego sprzętu należy do klienta.