Asus Chromebook Flip CX5: kompaktowy i kompetentny Chromebook

Chromebooki od dawna były projektem pobocznym dla głównych producentów komputerów, co często powodowało, że musieli zadowolić się drugim rodzajem sprzętu. Monitory, chipsety, pamięć masowa i procesory ostatniej generacji. Do pewnego stopnia nadal tak jest, ale w tym punkcie sytuacja zaczyna się poprawiać, a nowe Chromebooki z procesorami Intela są obecnie wyposażone tak samo nowocześnie, jak ich kuzyni z Windowsa. Dobrym tego przykładem są laptopy ASUS Chromebook.

Jest dostępny w dwóch wersjach, CX5400 i CX5500, z odpowiednio 14- i 15,6-calowymi ekranami, a ponadto oba modele mają parę, trzy różne kombinacje procesora, pamięci ramowej i pamięci masowej. Tutaj przedstaiamy 14-calowy model w najtańszej z dwóch konfiguracji.

Jest wyposażony w procesor Intel Core najnowszej generacji. Ten model ma procesor Core i3 z dwoma rdzeniami, który może nie mieć absolutnie najlepszego szczytu wydajności w tym przedziale cenowym i który przede wszystkim nie nadaje się do intensywnej wielozadaniowości. Ale możesz kontrolować wykorzystanie komputera i trzymać się kilku aplikacji naraz.

Żywotność baterii nie jest może najlepsza w swojej klasie, ale warto docenić ten model za mały wymiar. Możesz pracować na komputerze w normalny dzień pracy, ale dla bezpieczeństwa powinieneś zabrać ze sobą ładowarkę. Na szczęście ten model jest też poręczny i kompaktowy.

Buduj jakość na najwyższym poziomie

Jest to nienagannie dobrze zbudowany laptop ze stabilną, aluminiową obudową, o nieco bardziej kompaktowych wymiarach niż większość podobnych konkurentów. Jest o jeden lub kilka milimetrów krótszy i węższy, a także cieńszy i lżejszy od innych 14-calowych Chromebooków, choćby z niewielkim marginesem.

Komputer ma klawiaturę z dobrą reakcją przycisków i dużą wysokością skoku. Ma jednak pewien problem, przy automatycznym podświetlaniu Chomebooka uruchamia się niezależnie od tego, czy jest to potrzebne, czy nie, gdy wciskamy przyciski, a w jasnym otoczeniu oznacza to, że znaki przycisków stają się trudne do odczytania. To mała wada w skądinąd dobrze przemyślanym komputerze.

Ekran dotykowy jest jeszcze lepszy. Ma szybką reakcję i doskonałą kontrolę, a Chromebook Flip CX5 ma również dołączony rysik, który jest zagłębiony z boku i można go w razie potrzeby wyciągnąć. Kilka Chromebooków w tym przedziale cenowym obsługuje rysik na swoich ekranach, ale jest to jeden z niewielu, który zintegrował go z komputerem. To wyraźny plus na krawędzi i sprawia, że Chromebook Flip CX5 jest bardziej przydatny w trybie tabletu niż większość konkurentów.