Dell PowerEdge R760 – serwer do zadań specjalnych z serwerowym procesorem Sapphire Rapids najnowszej generacji

Dell PowerEdge R760 to jeden z pierwszych serwerów wyposażonych w długo wyczekiwane procesory Intel „Sapphire Rapids”, czyli czwartą generację procesorów Xeon Scalable. R760 obsługuje wszystkie nowe procesory Xeon Scalable, aż do potężnego 56-rdzeniowego Platinum 8480+, obsługuje także do 8 TB szybkiej pamięci DDR5 4800MT / s i wprowadzono w nim PCIe Gen5. W związku tym serwer ten nadaje się szerokiej gamy obciążeń korporacyjnych i centrów danych, w tym aplikacji o dużym obciążeniu, takich jak AI i ML. Oto więcej informacji o tym serwerze. 

Konstrukcja serwera Dell PowerEdge R760

Po pierwsze, trzeba docenić nową obudowę Smart Flow firmy Dell, na której opierają się te serwery Dell PowerEdge, ponieważ zwiększa ona wydajność cieplną serwerów chłodzonych powietrzem, dzięki czemu mogą obsługiwać wysokiej klasy procesory 350 W TDP, duże pojemności pamięci i do 16 dysków SSD NVMe bez potrzeby chłodzenia cieczą.

Dodatkowo zoptymalizowana rozmieszczenie zasilaczy, które zostały umieszczone po obu stronach obudowy, co poprawia przepływ powietrza i redukuje do minimum zjawisko gorących punktów. W praktyce działa to dobrze, ponieważ dwa 36-rdzeniowe procesory Xeon Scalable Platinum 8452Y o mocy 300 W TDP pozostają chłodne przez cały czas działania serwera.

Dell PowerEdge R760 to jeden z pierwszych serwerów wyposażonych w długo wyczekiwane procesory Intel "Sapphire Rapids", czyli czwartą generację procesorów Xeon Scalable

Ogólna konstrukcja wewnętrzna jest bardzo uporządkowana, a procesory są pokryte dużymi pasywnymi radiatorami i otoczone z każdej strony ośmioma gniazdami DIMM. Standardowo serwer wyposażony jest 1 TB pamięci DDR5 składającej się z szesnastu modułów 64 GB. 

Niemniej jednak urządzenie obsługuje maksymalnie nawet 8 TB pamięci RAM, ale w praktyce tylko osoby z dużym budżetem i poważnymi obciążeniami będą chciały uaktualnić do maksymalnego 8 TB, ponieważ ośmiordzeniowe moduły RDIMM o pojemności 256 GB kosztują obecnie ponad 3 tysiące złotych za sztukę.

Natomiast, z tyłu znajdują się trzy złącza riser, dzięki czemu R760 może mieć maksymalnie osiem gniazd PCIe i do czterech gniazd Gen5. Jeśli chodzi o kartę graficzną, opcje są równie imponujące, ponieważ z tyłu jest miejsce na dwie karty o mocy 350 W lub sześć kart o mocy 75 W, chociaż podczas ich montażu należy pamiętać o ograniczeniach związanych z chłodzeniem obudowy serwera.

Jaką pamięć masową można zainstalować w serwerze Dell PowerEdge R760?

Mogło się wydawać, że opcje pamięci masowej oferowane przez Dell PowerEdge R750, czyli w poprzednią generację serwera były naprawde dobre, ale R760 przenosi je na wyższy poziom

Standardowa obudowa obsługuje 12 zatok LFF lub 24 zatoki SFF z przodu, a rezygnacja z centralnej karty riser w tym modelu sprawia, że pojawiło się miejsce na tylną klatkę, która pomieści kolejne 2 zatoki LFF lub cztery zatoki SFF (https://4funcomputers.pl/dell-poweredge-co-warto-wiedziec/).

Dodatkowo z przodu można zamontować także do 16 dysków SSD NVMe w formacie E3.S, chociaż warot mieć na uwadze, będą one wymagać specjalnej płyty montażowej.

Dell PowerEdge R760 to jeden z pierwszych serwerów wyposażonych w długo wyczekiwane procesory Intel "Sapphire Rapids", czyli czwartą generację procesorów Xeon Scalable

Obsługiwane są wszystkie poziomy RAID, dzięki zainstalowaniu  dwóch kontrolerów RAID  PERC 12 Front H965i, które obsługują urządzenia SATA, SAS4 i NVMe Gen4 oraz wszystkie typowe macierze RAID i są wyposażone w 8 GB wbudowanej pamięci podręcznej DDR4.

To nie wszystko, gdyż opisywany serwery Dell PowerEdge obsługują także nową generację kart BOSS. W nowszej wersji zrezygnowano z dysków SSD M.2 SATA na rzecz wydajniejszych dysków SSD M.2 NVMe. Przypominamy, że karta BOSS (Boot Optimized Storage Solution) służy głównie do optymalizacji przechowywania danych systemowych i aplikacji na serwerach Dell PowerEdge. Karta umożliwia na przykład instalację systemu operacyjnego, oraz kluczowych aplikacji bezpośrednio na szybkich dyskach SSD M.2 (NGFF). Można także zoptymalizować dzięki tej karcie rozruch systemu. 

Funkcje zarządzania i monitorowania serwerem – co warto wiedzieć?

Dostępny jest wbudowany kontroler zdalnego zarządzania iDRAC9, który nie doczekał się żadnych znaczących aktualizacji, ale tak naprawdę nie są one potrzebne, ponieważ nadal jest on najlepszy. Oprogramowanie tego kontrolera charakteryzuje się konsolę internetową znaną z bogactwa dostarczanych informacji na temat stanu systemu i komponentów, zużycia energii i wydajności chłodzenia wraz z inwentaryzacją sprzętu oraz bezpośrednim dostępem do konfiguracji BIOS-u i pamięci masowej.